Kiedy szukamy drewnianych mebli do wyposażenia wnętrz, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na estetykę i cenę. Gdy coś wpadnie nam w oko i zaczynamy rozważać zakup, często zaczynają nas też słusznie interesować właściwości drewna w danym gatunku. Zależy nam na tym, by jakość mebli była adekwatna do ceny. W naszym wpisie przedstawimy wady i zalety mebli sosnowych.

Jakie wady mogą mieć meble sosnowe?

Zacznijmy od cech drewna sosnowego, które można uznać za wady. Na szczęście nie jest ich wiele, a większość z nich to po prostu cechy drewna, także w innych gatunkach. Drewno sosnowe jest podatne na działanie wilgoci i światła słonecznego, dlatego wymaga solidnego lakierowania lub woskowania. Najbardziej delikatne lakiery jedynie delikatnie zmieniają jego barwę, przy czym warto zaznaczyć, że proponujemy wybarwienie mebli sosnowych w dość obszernej palecie kolorów. Dodajmy coś jeszcze: drewno sosnowe w naturalnym wydaniu ciemnieje, co też można dodać do jego wad, przy czym meble sosnowe są z założenia pokryte odpowiednim materiałem. Drewno sosnowe pracuje, dlatego czasem meble sosnowe mogą wymagać zbijania.

Zalety mebli z drewna sosnowego

Wśród najważniejszych zalet mebli sosnowych najczęściej wymieniamy ich cenę. Są dużo tańsze od mebli z drewna dębowego. Drewno dębowe jest dużo bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale bez obaw – drewno sosnowe użyte do produkcji mebli jest również wystarczająco odporne na przypadkowe uderzenia itp. Warstwa lakieru zabezpiecza je też przed zarysowaniami; lakier bardzo długo utrzymuje się na meblach w niezmienionym stanie, oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio czyścimy i konserwujemy powierzchnie. Drewno sosnowe to materiał bardzo uniwersalny, można z niego wykonywać zarówno pozornie delikatne krzesła, jak i masywne łóżka, szafy, całe sosnowe sypialnie z dodatkowym wyposażeniem, jak nocne stoliki. Zestawy sosnowych mebli sypialnianych tworzą przyjemną, przytulną przestrzeń. Sprawdzają się w przestrzeniach, w których żyją alergicy, ponieważ nie gromadzą kurzu dzięki właściwościom elektrostatycznym.