Gdy planujemy zagospodarowanie przestrzeni mieszkania lub domu, musimy przewidzieć w niej miejsce lub miejsca na przechowywanie ubrań. Możemy wyznaczyć do tego osobne pomieszczenie lub rozlokować odpowiednio szafy, ewentualnie też inne meble, jak szafki i komody. Szafa wnękowa może być jedyną lub główną częścią garderoby jako pomieszczenia, lub garderoby jako zestawu mebli, które służą do przechowywania odzieży i też dodatków do niej.

Garderoba jako osobne pomieszczenie

Słowo garderoba ma kilka znaczeń według naszego słownika języka polskiego: w kontekście naszej własnej odzieży to wszystkie ubrania, jakie się ma, ubrania noszone w danej chwili lub niewielkie pomieszczenie do przechowywania ubrań. Rzadko decydujemy się na organizację garderoby w osobnym pomieszczeniu, bo tego nie potrzebujemy. Przebieramy się zwykle w sypialni lub zabieramy ubrania z mebli i zakładamy je w łazience. Czym się kierować przy wyborze szaf, w których będziemy przechowywać ubrania?

Szafa wnękowa czy szafa wolno stojąca?

Szafy wnękowe sprawdzą się w osobnej garderobie, w sypialni, czy pokoju, który pełni wiele różnych funkcji w przypadku niewielkiego mieszkanka, zwłaszcza kawalerki. W przypadku małego mieszkania można komponować zabudowę także w przestrzeń przedpokoju, jeśli układ temu odpowiada. A jak spojrzeć na wybór między szafą wnękową a wolno stojącą? - Nasza wskazówka jest taka: jeśli w układzie pomieszczenia jest „naturalna” wnęka lub można ją wykonać w prosty i sensowny sposób, np. dobudowując lekką ściankę, która będzie stanowiła bok szafy – warto pomyśleć o szafie wnękowej. Pamiętajmy przy tym, że nie przestawimy jej tak łatwo, jak szafę wolno stojącą, jeśli po jakimś czasie zmienimy zdanie. Jeśli przestrzeń jest otwarta, wybierzmy meble wolno stojące.