Aranżacja małego mieszkania może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcemy, aby było funkcjonalne i estetyczne. Jednym z kluczowych aspektów urządzania takiej przestrzeni są meble, które powinny być dobrze dobrane pod względem wielkości, kształtu i stylu. 

Dobór odpowiednich mebli jest kluczowy dla optymalnego wykorzystania przestrzeni w małym mieszkaniu. Przy wyborze mebli warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, warto zdecydować się na meble wielofunkcyjne, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Przykładem takich mebli może być rozkładana sofa, która pełni funkcję zarówno siedziska, jak i łóżka, czy stół z rozkładanym blatem.

Po drugie, warto wybrać meble o prostych kształtach i jasnych kolorach – sprawią one, że wnętrze będzie wydawać się większe i bardziej przestronne. Unikaj ciężkich i masywnych mebli, które mogą przytłoczyć wnętrze. Po trzecie, najlepiej sprawdzą się meble na wymiar, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Aby zaaranżować małe mieszkanie w sposób funkcjonalny, warto pomyśleć o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni. W tym celu można zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań, takich jak półki wiszące czy meble na kółkach. Półki wiszące pozwolą na przechowywanie książek, dekoracji czy innych przedmiotów bez zajmowania cennej powierzchni podłogi. Meble na kółkach, takie jak stolik kawowy czy półka na książki, umożliwiają łatwe przestawianie ich w razie potrzeby, co jest szczególnie przydatne w małych pomieszczeniach. Z kolei meble ze schowkami, takie jak łóżko z pojemnikiem na pościel czy stolik kawowy z szufladami, pozwolą na przechowywanie różnych przedmiotów, nie zajmując dodatkowej przestrzeni.

Podziel przestrzeń na strefy

W małym mieszkaniu ważne jest również wydzielenie poszczególnych funkcji pomieszczeń za pomocą mebli. Można to zrobić na kilka sposobów. Przykładowo, można oddzielić część sypialnianą od salonu za pomocą regału na książki czy parawanu. W ten sposób uzyskamy wrażenie dwóch odrębnych pomieszczeń, co zwiększy komfort mieszkania.